Сравнение между детската площадка и обществото
Снимка: Guliver/iStock
Детството е най-често обсъжданият житейски етап от психолозите. Те вярват, че повечето от проблемите на човека като възрастен водят своето начало именно от детството му. Затова, ако сте посещавали психоаналитик, със сигурност ви е разпитвал по този въпрос. Това е така, защото през първите години от живота си човек изгражда своето отношение към света, както и характера си като. Оформянето на личностния характер е плавен процес, който се осъществява най-вече чрез посланията, които получаваме от родителите, близките, учителите, приятелите, пише Обекти.бг.
Затова е от голямо значение още от най-ранна детска възраст на детето да бъдат отправяни правилните послания, за да му се задават верни критерии за правилно и грешно, добро и зло. Важно е да разберем, че още на детската площадка детето е поставено в един умален модел на обществото и света, в които живеем. На детската площадка има правила, писани и неписани, които трябва да се спазват.
Не е добре, когато детето ви блъска от катерушката друго.
Не е добре, когато детето ви се пуска от пързалката, преди да е изчакало другото дете пред себе си, и съответно връхлита с крака в гърба му.
Не е добре, когато детето ви удря друго.
Не е добре, когато детето ви взима играчките на друго.
Не е добре, когато детето ви не умее да сподели играчките си с друго, когато е учтиво помолено.
Не е добре, когато детето ви хвърля пясък в очите на друго.
Не е добре, когато детето ви не слиза от люлката половин час, при положение че има и други деца, които чакат.
Не е добре, ако детето ви не умее да се извинява.
А най-много от всичко не е добре това, че подобни случки протичат пред очите на родителите, бабите и дядовците, които по никакъв начин не се намесват и не правят забележка. Децата няма как да знаят кое е правилно и грешно, ако не им бъде посочено. Децата няма как да се самовъзпитат, защото те не познават критериите на доброто възпитание, на търпението, състраданието, вниманието към другите, споделянето на обща територия с другите, ако не бъдат научени на това. Ако на три години си научен, че с блъскане и агресия ще се спуснеш първи на пързалката, то на 30 ще си от онези, които с юмруци и лакти се качват първи в метрото.
Детската площадка е светът, който децата познават. Там те изграждат голяма част от поведението си сред другите и се подготвят за участието си в обществото на възрастните по-късно. Родители, ако сте научили децата си да бъдат добри към другите и да знаят, че невинаги ще получават това, което искат, значи сте свършили чудесна работа.
Автор: Цветелина Велчева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари